Przedsiębiorcy nie muszą co miesiąc obliczać zaliczek na podatek dochodowy
Wpłacanie zaliczek na podatek na podstawie dochodu z lat poprzednich to nie tylko uproszczenie obowiązków rozliczeniowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu podatnicy ograniczają także ryzyko popełnienia błędu
Przepisy umożliwiające wpłacanie uproszczonych zaliczek to przykład ułatwień, które dają podatnikom rzeczywiste korzyści i jednocześnie nie wiążą się ryzykiem. Dużą zaletą jest także możliwość zaplanowania obciążeń podatkowych. W pewnych sytuacjach, gdy przewidujemy wzrost dochodów, rozwiązanie to pełni również funkcję ulgi podatkowej – umożliwia bowiem odsunięcie w czasie płatności naszych zobowiązań.
Nie dla wynajmujących
Możliwość wpłacania zaliczek na podstawie dochodów z lat ubiegłych wynika z art. 44 ust. 6b – 6i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Mogą z niej skorzystać tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Prawa tego pozbawieni są podatnicy uzyskujący dochody z najmu, mimo że zaliczki wpłacają na tych samych zasadach co przedsiębiorcy.
Przykład
Pan Kowalski wynajmuje swoje mieszkanie. Wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych. Musi więc wpłacać zaliczki obliczane na podstawie uzyskiwanego co miesiąc dochodu. Inaczej byłoby, gdyby nie osiągał dochodów z najmu (jako odrębnego źródła przychodu), ale miał zarejestrowaną działalność gospodarczą, której przedmiotem byłby najem. Wtedy mógłby wpłacać zaliczki na zasadach uproszczonych, obliczając ich wysokość na podstawie dochodów z lat ubiegłych.
Jak obliczyć wysokość zaliczki
Zgodnie z art. 44 ust. 6b...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta