Wspólnota ma prawo kupować dla siebie
Wspólnota mieszkaniowa może posiadać majątek własny, odrębny od majątku jej członków – właścicieli poszczególnych lokali. Może też zaciągać zobowiązania związane z tym majątkiem
Tak wynika z uchwały Sądu Najwyższego podjętej 21 grudnia 2007 r. w powiększonym składzie siedmiu sędziów. Jest ona odpowiedzią na pytanie prawne pierwszego prezesa SN. Uchwała ma zasadnicze znaczenie dla tysięcy wspólnot mieszkaniowych, zwłaszcza że SN zdecydował się nadać jej moc zasady prawnej. Jest ważna, bo określa status cywilnoprawny wspólnoty.
Niejasny przepis
W nauce prawa nie było zgodności, czy wspólnocie wolno nabywać majątek wyłącznie na rzecz swych członków czy także dla siebie. Nie było jej też w SN, w którym zapadały rozbieżne orzeczenia. Unormowanie statusu wspólnoty mieszkaniowej zawarte w ustawie z 1994 r. o własności lokali zawiera bowiem wiele luk i niejasności.
Źródłem wątpliwości prawnych jest przede wszystkim art. 6 tej ustawy. Zapisano w nim m.in., że „wspólnota może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta