Zapytaj eksperta - czy gmina musi płacić zaliczki na fundusz remontowy
Janusz Gdański, Ogólnopolska Izba Gospodarki Nieruchomościami
Przejmując dokumenty i rachunki bankowe wspólnoty od gminnej spółki, stwierdziłem, że gmina jako członek wspólnot nie wpłacała zaliczek na fundusz remontowy, natomiast z chwilą zlecenia remontów swoje zobowiązania (proporcjonalne do posiadanych udziałów) rzetelnie regulowała. Jednocześnie otrzymałem podjęte przed dwoma laty uchwały tych wspólnot, gdzie znajduje się zapis: „Gmina jako członek wspólnoty nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na fundusz remontowy, ale w momencie zlecenia remontu swoje zobowiązania ureguluje”. Czy faktycznie gmina nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na fundusz remontowy, skoro jest takim samym członkiem wspólnoty jak każdy właściciel lokalu wyodrębnionego? (nazwisko do wiadomości redakcji)
Nie ulega wątpliwości, że ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali nie dzieli
w żaden sposób członków wspólnot – każdy ma jednakowe prawa i obowiązki. Jeśli więc wspólnota podejmie jakąkolwiek uchwałę i stanie się ona ważna, to obowiązuje wszystkich członków wspólnoty. Stąd – jeżeli uchwała o utworzeniu funduszu remontowego została podjęta i weszła w życie, to każdy z członków wspólnoty ma obowiązek terminowo (do dnia 10 każdego miesiąca z góry – termin ustawowy, którego wspólnota zmienić nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta