W 2007 roku coraz większym powodzeniem cieszyły się mieszkania luksusowe
W 2008 roku nieruchomości kupowało się jak ubrania – każda pora roku przynosiła zmianę trendów. Kolejne miesiące oznaczały więc wzrosty i spadki powodzenia u klientów zarówno mieszkań popularnych, jak i tych luksusowych oraz działek i domów. Utrzymywał się popyt na mieszkania dwupokojowe, wzrastał – na oferty z górnej półki
W 2007 r. oddano do użytku blisko 116 tys. mieszkań na rynku pierwotnym. Jakie sprzedawały się najlepiej? – Jak twierdzi Łukasz Włodarczyk, doradca finansowy w Money Expert, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Popyt na mieszkania, domy czy działki zmieniał się niemal z każdą porą roku. – Na przykład w pierwszym półroczu na rynku krakowskim klienci interesowali się przede wszystkim mieszkaniami, głównie przeważało zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego. Natomiast latem, tradycyjnie, osłabło zainteresowanie mieszkaniami, a wzrosła liczba osób ubiegających się o kredyty na zakup działek budowlanych oraz budowę domów – opowiada Łukasz Włodarczyk.
Popyt na luksus
Największy tegoroczny hit to mieszkania dwupokojowe. Nikogo jednak to nie dziwi, gdyż takie oferty od wielu lat przyciągały rzesze klientów. – Prawdopodobnie popyt na te lokale nie będzie maleć w najbliższej przyszłości – prognozuje Włodarczyk.
Jak dodaje Maciej Dymkowski, doradca zarządu ds. Rynku Nieruchomości w redNet Consulting, niewątpliwie dużą sensacją jest pojawienie się na rynku warszawskim faktycznego segmentu popularnego, gdzie ceny mkw. mieszkania znajdują się poniżej 6 tys. zł.
W Warszawie na przykład, jak opowiada Izabela Rzeczkowska z Budimeksu, w pierwszych trzech kwartałach 2007 r., gdy podaż na rynku była mniejsza niż popyt, prawdziwym hitem było lokum w średnim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta