Nie zawsze trzeba dzielić się z fiskusem – można też skorzystać ze zwolnienia
To, ile podatku musimy zapłacić od spadku czy darowizny oraz czy mamy prawo do ulg i zwolnień – zależy przede wszystkim od stopnia bliskości między spadkodawcą i spadkobiercą albo obdarowanym i darczyńcą
Podatek od spadków i od darowizn normuje ta sama ustawa. Różnice między nimi są niewielkie. W dzisiejszym poradniku ograniczamy się tylko do podatku, jaki wiąże się z dziedziczeniem. Zainteresowanych także podatkiem od darowizn odsyłamy do poradnika „Spadki i darowizny” z 10 września 2007 r. i do tekstu ustawy z 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
Podatek płacimy od uzyskanych w drodze dziedziczenia:
- rzeczy, w tym nieruchomości (np. domu, działki) znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych tu wykonywanych (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa użytkowania wieczystego, udziałów w spółce z o.o., akcji),
- rzeczy (w tym nieruchomości) znajdujących się za granicą i praw tam wykonywanych (np. z akcji), jeśli jako nabywcy mamy obywatelstwo polskie lub miejsce stałego pobytu w RP.
Polski fiskus nie pobiera podatku od ruchomości znajdujących się w Polsce lub praw majątkowych podlegających tutaj wykonaniu, jeśli obdarowany, spadkobierca, zapisobiorca, spadkodawca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby w Polsce. Jeśli jednak przedmiotem dziedziczenia są nieruchomości znajdujące się w Polsce, spadkobierca czy zapisobierca zawsze płaci podatek Polsce, nieważne, czy jest czy też nie jest obywatelem naszego kraju.
Co więcej, zapłacenie za granicą podatku spadkowego nie zwalnia w tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta