Mroczny epilog powstania
W podziemiach Ministerstwa Sprawiedliwości w czasie wojny mieściła się siedziba niemieckiej policji, a w latach 40. i 50. – areszt stalinowskiej bezpieki. W przyszłym roku powstanie tam ekspozycja, która opowie powojenne losy powstańców
– W tym budynku, który kiedyś budził grozę, przed którego oknami nie wolno się było nawet zatrzymać, chcemy pokazać epilog powstania warszawskiego. Epilog mroczny, straszny, dramatyczny – mówił wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski.
Wczoraj minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski przekazał pomieszczenia w opiekę placówce.
Ekspozycja ma tłumaczyć historię nie tylko Polakom, ale także obcokrajowcom.
– Zagraniczni goście nie rozumieją, dlaczego żołnierze, którzy walczyli w powstaniu o wolność, byli po wojnie traktowani przez władzę jak bandyci. Dlaczego zamiast chwały i należnego im szacunku czekały ich prześladowania i wyroki śmierci. Naszym zadaniem jest opowiedzieć tę historię, o której wciąż niewiele wiemy – mówi Ukielski.
Wczoraj dawne piwnice UB...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta