Aby całkowicie uniknąć podatku, trzeba dopełnić kilku formalności
Najbliższa rodzina może skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków. Nie dotyczy to jednak zięcia i synowej, teścia i teściowej
Krąg spadkobierców, którzy mogą skorzystać z nowego, całkowitego zwolnienia, jest więc nieco węższy od kręgu bliskich zaliczanych do pierwszej grupy podatkowej.
Przed 1 stycznia 2007 r. spadek na rzecz np. syna i synowej był opodatkowany tak samo. Teraz syn, który wspólnie z żoną odziedziczył po swych rodziców np. dom rekreacyjny, nie zapłaci żadnego podatku, natomiast jego żona musi się rozliczyć z fiskusem. Jeśli jednak syn daruje następnie żonie ten domek czy udział w nim, żadnego podatku nie będzie.
Trzeba zgłosić w urzędzie
Całkowite zwolnienie dla najbliższych nie jest limitowane. Korzysta z niego zarówno ten, kto odziedziczył np. udział w mieszkaniu wart 40 tys. zł, jak i ktoś, kto jest dziedzicem wielomilionowej fortuny.
Warunkiem skorzystania z nowego zwolnienia jest zgłoszenie otrzymanego spadku w urzędzie skarbowym naczelnikowi urzędu. Takiego obowiązku nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta