Kalendarium
1970
20 grudnia – I sekretarzem KC PZPR został Edward Gierek (I sekretarz KW PZPR w Katowicach), kilka dni później doszło do zmiany na stanowisku premiera – Józefa Cyrankiewicza zastąpił Piotr Jaroszewicz. W swym pierwszym telewizyjnym przemówieniu Gierek używał słowa „rodacy”, wspominał o „wierzących i niewierzących”. Był przeciwieństwem ascetycznego Gomułki, kreował się na męża stanu. W kilkanaście dni po swym wyborze pojechał do Moskwy, gdzie zapewniał I sekretarza KC KPZS: „Miejsce naszej polityki zagranicznej jest w ramach globalnej polityki Związku Radzieckiego”. Kolejne zmiany miały miejsce w następnych miesiącach, kiedy usuwano ze stanowisk ludzi Gomułki. Na miejsca zwalnianych przychodzili współpracownicy Gierka, co ulica komentowała dowcipem: „Uwaga, nadjeżdża ekspres z Katowic. Proszę odsunąć się od stanowisk”. Zgodnie z peerelowskim zwyczajem część skompromitowanych osób z ekipy Gomułki skierowano do dyplomacji, m.in. Grzegorz Korczyński, wiceminister MON, został ambasadorem w Algierii, Stanisław Kociołek – w Belgii i Luksemburgu, a szefa związków zawodowych Ignacego Logę-Sowińskiego wysłano do Turcji.
1971
21 stycznia – Dążąc do uzyskania przychylności społeczeństwa, Gierek na spotkaniu z przedstawicielami środowisk twórczych ogłosił decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Niespełna rok później Stefan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta