Kopalnie w związkowym klinczu
W Kompanii węglowej działa 12 związków i 179 zakładowych organizacji związkowych. Podobnie jest w innych spółkach. Związkowi liderzy walczą ze sobą zawzięcie i ścigają się w radykalizacji postulatów
Górnictwo nie jest jedyną branżą w Polsce, w której w jednym zakładzie działa po kilkanaście związków zawodowych (w KGHM i energetyce także), ale tylko tutaj ich działalność przybiera formy ekstremalne. W 16 kopalniach i sześciu zakładach Kompanii Węglowej działa 12 związków zawodowych i 179 zakładowych organizacji związkowych. Zarząd kompanii odmawia odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje utrzymanie tak licznego aparatu związkowego. Kompanii grozi strajk generalny, zarząd robi więc wszystko, aby nie narażać się związkowcom.
Lider nad ziemią
Wiadomo natomiast, ile kosztowało utrzymanie licznych związków zawodowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (ok. 19 tys. zatrudnionych). Na wynagrodzenia etatowych związkowców spółka wydała w 2006 roku 11,7 mln zł. Danych za zeszły rok nie ma, ale kwota będzie podobna. W pięciu kopalniach JSW działa 13 związków i 44 zakładowe organizacje związkowe.
Związki zawodowe bardzo często korzystają także z tzw. doraźnego oddelegowania pracowników. Oznacza to, że górnicy, członkowie związku, zamiast zjeżdżać pod ziemię, załatwiają związkowe sprawy na powierzchni. W szefostwie kopalni określa się już te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta