Służbowe skrzynki e-mailowe to własność pracodawcy
Halina Kwiatkowska - "Pracodawcę stawia się przed nie lada dylematem: albo się dopuści naruszenia tajemnicy korespondencji pracownika, albo ochroni tajemnice przedsiębiorstwa" – pisze radca prawny, partner, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, oddział Kraków
Rzecznik praw obywatelskich bije na alarm w sprawie prowadzenia monitoringu służbowych kont e-mailowych, argumentując, że narusza to prawo pracownika do prywatności. Nie umniejszając w żaden sposób rangi tajemnicy korespondencji chronionej zarówno w przepisach kodeksu karnego (art. 267), jak i kodeksu cywilnego (art. 23), w stosunkach pracowniczych chyba nazbyt pochopnie stawia się znak równości między mogącą naruszać dobra pracownika inwigilacją a dopuszczalną formą kontroli efektywności wykorzystywania czasu pracy.
Ochronę przed inwigilacją zapewnia art. 111 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste zatrudnionego. Zasada ta powinna być przy tym realizowana w proporcji do zasady prawidłowego korzystania przez podwładnego z powierzonego mu przez pracodawcę mienia (art. 100 kp). Poprzez nawiązanie stosunku pracy zatrudniony zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem (art. 22 § 1 kp). Do podstawowych obowiązków pracownika należy przy tym dbałość o dobro i mienie pracodawcy.
Zbędna nowelizacja
Nie wydaje się, by konieczne było mnożenie podstaw do kontroli przepływu korespondencji na służbowych e-mailach w drodze zmiany kodeksu pracy. Dla właściwego stosowania obowiązujących norm prawa wystarczająca jest wykładnia uwzględniająca zasadę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta