Czy musimy płacić VAT od pustych faktur
Osoba, która wystawi fakturę, powinna odprowadzić wykazany w niej VAT. Tak wynika z literalnej interpretacji przepisów, budzą one jednak sporo wątpliwości
Moim zdaniem art. 108 ust. 1 ustawy o VAT nie powinien dotyczyć faktur, które nie dokumentują żadnych czynności.
W artykule „VAT musimy zapłacić także od pustych faktur” (DF z 14 stycznia 2008 r.) M.D. Wieliczko postawiła śmiałą tezę, że wystawca faktury dokumentującej transakcję, do której faktycznie nie doszło, musi odprowadzić VAT – chyba że nie jest podatnikiem tego podatku (nie prowadzi działalności gospodarczej). Autorka wywodzi ją z literalnego brzmienia art. 108 ustawy o VAT, stanowiącego bezpośrednią implementację art. 203 dyrektywy 2006/112/WE (poprzednio 21(1)(d) VI dyrektywy). Taka interpretacja wydaje się dyskusyjna.
Trzeba być podatnikiem
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 108 ustawy o VAT w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Odpowiednik tego przepisu zawarty we wspomnianym wyżej art. 203 dyrektywy 2006/112/WE mówi, że do zapłaty podatku zobowiązana jest każda osoba, która wykaże go na fakturze.
Art. 108 ustawy o VAT obejmuje swoim zakresem bardzo szeroki krąg adresatów (osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna), w sposób wykraczający poza krąg podmiotów będących podatnikami VAT (określony w art. 15). Wynikałoby z niego, że każdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta