Jest zwolnienie z podatku, ale nie dla wszystkich szkół
Budynki i grunty będące własnością szkół niepublicznych nie są zwolnione z podatku od nieruchomości. Rada gminy może jednak przyznać im zwolnienie lub obniżyć stawkę podatku
Nieruchomości zajęte na cele oświatowe zwolnione są z podatku od nieruchomości. Z preferencji tej korzystać mogą szkoły, placówki, zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli (publiczne i niepubliczne) oraz organy prowadzące te szkoły, placówki i zakłady. Jak wynika jednak z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zwolnienie nie dotyczy nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż oświatowa.
Aby ze zwolnienia skorzystać, konieczne jest posiadanie przez szkołę odpowiedniego tytułu prawnego do władania nieruchomością. Przepis mówi bowiem, że zwolnienie przysługuje z tytułu zarządu, użytkowania lub użytkowania wieczystego nieruchomości szkolnych.
Niepubliczne bez preferencji
Ze zwolnienia nie mogą jednak korzystać szkoły niepubliczne, które znajdują się w budynkach będących własnością tego, kto je prowadzi. Podobnie będzie, gdy budynek jest przedmiotem umowy dzierżawy lub najmu zawartej z jednostką samorządu terytorialnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta