Skutki zmian podatku od towarów i usług mogą okazać się przykre
Firma, która kupiła samochód i nie odliczyła VAT, będzie go musiała zapłacić, sprzedając auto. Ten niekorzystny skutek wywołają planowane zmiany w ustawie o VAT. Mogą one także umożliwić wyłudzenia podczas korekty faktur i utrudnić życie eksporterom
Eksperci i przedsiębiorcy pozytywnie oceniają kierunek zmian przygotowanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Jeśli jednak wnikliwie przyjrzeć się niektórym rozwiązaniom, pojawiają się poważne wątpliwości. Wydaje się, że twórcy projektu nie przewidzieli wszystkich konsekwencji zaproponowanych zmian.
Kupując, nie odliczysz, sprzedając, zapłacisz
Pierwsza zmiana, która zaskoczy wielu podatników, to likwidacja zwolnienia dla sprzedaży towarów używanych. Chodzi przede wszystkim o maszyny, urządzenia i środki transportu, które co najmniej przez pół roku były użytkowane przez podatnika (tak są one zdefiniowane w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT).
Obecnie, jeżeli podatnikowi podczas ich nabycia nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to sprzedaż tych towarów jest zwolniona od tego podatku. Przepis ten najczęściej ma zastosowanie w stosunku do samochodów. Po pierwsze, są to auta osobowe kupione pod rządami starej ustawy. Po drugie, chodzi o pojazdy kupowane na rynku wtórnym od osób, które nie są podatnikami VAT i nie mogą wystawić faktury dającej prawo do odliczenia.
Jeżeli projekt w obecnym kształcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta