Pytania o Polaków
Widzimy liczne osobiste i społeczne owoce pontyfikatu Jana Pawła II. Papież jest nam ciągle bliski, chociaż w swoim nauczaniu często kłopotliwie wymagający
Umieranie Jana Pawła II przed trzema laty było najbardziej powszechnym i intensywnie przeżywanym zbiorowym doświadczeniem współczesnych Polaków. Objęło ono praktycznie wszystkich ludzi związanych z Kościołem oraz większość osób mniej religijnych, także niepraktykujących.
Masowe emocje, szczególnie zaś potrzeba wspólnoty, mobilizowały do działania. Prawie wszyscy Polacy żegnali papieża, rozmawiając o nim i modląc się w domach. Przeszło dwie trzecie spotkało się w kościołach lub kaplicach, dwie piąte – na placach i ulicach wielu polskich miejscowości. Masową obecnością w sferze publicznej wyróżniała się młodzież.
Z badań, jakie dla Centrum Myśli Jana Pawła II przeprowadził OBOP, wynika, że Polacy dobrze pamiętają klimat owych kwietniowych dni 2005 roku. W dwa i pół roku po śmierci Jana Pawła II prawie wszyscy (97 proc. badanych) powiedzieli: „Tak, Polacy naprawdę głęboko przeżywali odejście papieża”. Dla 86 proc. był to czas osobistych głębokich przeżyć i przemyśleń.
Analizy statystyczne pokazują, że o pamięci „czasu żalu i smutku” decyduje nie tylko siła związków z Kościołem, ale również – niezależnie od religijności –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta