Mikroprocesory: co po krzemie
Układy scalone wykorzystujące krzem za kilka lat odejdą do historii – twierdzą naukowcy. Aby dać sobie radę z przetwarzaniem coraz większej liczby informacji, musimy sięgnąć po zupełnie nowe rozwiązania
Konwencjonalna konstrukcja układów scalonych przetrwa najwyżej dekadę – mówili naukowcy na zakończonej w piątek konferencji zorganizowanej przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Londyńskiego. Pojawiły się jednak opinie jeszcze bardziej radykalne: – Krzemowym scalakom zostały góra cztery lata – mówił Suman Datta z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.
Dziś trudno sobie nawet wyobrazić komputery, w których nie ma układów scalonych wykorzystujących krzem. Dzięki postępowi w technice ich produkcji możliwa była miniaturyzacja, a jednocześnie zwiększanie pojemności i mocy obliczeniowej komputerów. Dlaczego zatem specjaliści mówią o końcu epoki krzemu?
Wszystko przez miniaturyzację. Już teraz poszczególne elementy konstrukcyjne tranzystorów zbliżyły się do granicy praw fizyki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta