Zamiast na poligon poborowy trafi do szpitala lub hospicjum
Armia wkrótce będzie zawodowa i do jednostek trafią ochotnicy. Do tego czasu pracodawcy mogą jednak zyskać nowy personel. A to dzięki możliwości odpracowania przez poborowych obowiązku żołnierskiego wobec ojczyzny w służbie zastępczej
Służba zastępcza polega na wykonywaniu w czasie pokoju prac na rzecz: ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, opieki nad osobami niepełnosprawnymi albo bezdomnymi oraz na rzecz administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości. Trwa 18, a dla absolwentów szkół wyższych sześć miesięcy.
Wskocz na listę
Nie każdy przedsiębiorca może jednak zostać pracodawcą poborowych. Ustawodawca zdecydował, że służbę zastępczą odbywa się w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych, zakładach opieki zdrowotnej oraz w organizacjach pożytku publicznego. Najczęściej poborowi trafiają do domów opieki społecznej, hospicjów czy szpitali. Minister pracy prowadzi spis pracodawców, u których mogą pracować osoby w ramach służby zastępczej.
Aby znaleźć się na tej liście, instytucja czy szpital musi przejść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta