Wyrok może zastąpić oddanie głosu
prof. Stanisław Sołtysiński, Uniwersytet Adama Mickiewicza, partner w Kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak
Rz: W poprzedniej rozmowie mówił pan profesor, że głos wspólnika (akcjonariusza) może być zastąpiony przez wyrok sądu, a obowiązek określonego głosowania może wynikać z ustawy. Proszę rozwinąć ten wątek. Czytelnicy sygnalizowali np. odmowy głosowania za podwyższeniem kapitału zakładowego w celu spełnienia wymogów dokapitalizowania starych spółek.
StanisŁaw SoŁtysiński: Art. 64 kodeksu cywilnego dotyczy niewątpliwie również sytuacji, gdy obowiązek złożenia oświadczenia woli wynika z ustawy. Ustawowe obowiązki dokapitalizowania spółek przewidziane są w art. 624 §1– 4 kodeksu spółek handlowych. Jednak ich wypełnienie wymaga oddania głosu przez wspólników (akcjonariuszy). Obowiązek głosowania za uchwałą można wywodzić z klauzuli generalnej, która nakłada na stronę stosunku obligacyjnego obowiązek wykonania zobowiązania nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta