Wpływ funduszy europejskich na gospodarkę
Systematycznie rośnie wielkość i tempo pozyskiwanych środków z funduszy unijnych, co jest związane zarówno z upraszczaniem procedur, jak i coraz lepszymi umiejętnościami beneficjentów w zdobywaniu i gospodarowaniu tymi funduszami.
Dzięki realizacji wszystkich programów w ramach NPR szacuje się, że tempo wzrostu PKB w 2007 r. było wyższe o 0,57 – 1,71 pkt proc. w zależności od przyjętego modelu ekonometrycznego. Fundusze unijne pozwoliły ponadto na zwiększenie poziomu inwestycji o 13,6 proc. w 2007 r. Warto zaznaczyć, że od 2004 r. do połowy 2007 r. realizowano łącznie ponad 80 tys. projektów dofinansowanych z funduszy unijnych. Zakończono z tego już prawie 50 tys. projektów, w których wysokość wsparcia ze środków europejskich wyniosła ponad 7,7 mld zł. Środki unijne mają coraz większe znaczenie nie tylko w skali kraju, ale i na poziomie jednostek samorządu terytorialnego (realizują ponad 40 proc. wartości projektów ogółem o wartości dofinansowania ponad 46 proc.), drugie w kolejności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta