Wspaniały pałac na wyspie Afrodyty
Na Cyprze Polacy badają portowe miasto Nea Pafos. Odkopują wspaniały pałac z mozaikami
Polscy naukowcy prowadzą wykopaliska w reprezentacyjnej części starożytnego miasta. Najbardziej spektakularnym obiektem, jaki odkrywają, jest tak zwana Willa Tezeusza. Nazwa pochodzi od znalezionej tam pięknej mozaiki przedstawiającej tego mitycznego herosa zabijającego Minotaura w labiryncie.
Miejski żywioł
Jednak ta wspaniała budowla została wzniesiona, gdy miasto było już w rozkwicie. Nea Pafos leży kilkanaście kilometrów od Palai Pafos, gdzie znajdowała się słynna świątynia Afrodyty.
Jednak Palai Pafos straciło znaczenie gospodarcze i administracyjne, było bowiem oddalone od morza. Wyspa przeżywająca rozkwit w okresie ptolemejskim – od IV wieku p.n.e. – potrzebowała prężnego ośrodka administracyjnego (stolicy) oraz portu dla floty wojennej. Warunki te spełniło Nea Pafos. Wykopaliska ujawniły, że powstało miasto otoczone murami, które zajmowało obszar około dwóch kilometrów kwadratowych. Badania misji polskiej wykazały, że wytyczono je wedle najnowszego stylu urbanistycznego z prostokątną siecią ulic. Biegły nimi kamienne ścieki, do dziś przetrwały ich fragmenty.
Port w Pafos był drugim co do ważności (po egipskiej Aleksandrii) we władaniu dynastii, którą założył w Egipcie jeden z wodzów Aleksandra Wielkiego, Ptolemeusz. Jego potomkinią była m.in. egipska królowa Kleopatra. Falochron portu w Pafos jest nadal widoczny.
Cypr miał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta