Węgiel zagraża Nietzschemu
Buldożery grzeją już silniki, aby przekształcić Röcken, rodzinną wioskę filozofa, w krajobraz księżycowy. Czy zniszczą ślady po nim?
Pod wioską znajdują się cenne pokłady węgla brunatnego, który ma poprawić bilans energetyczny Niemiec. Wiosce grozi więc zagłada, a wraz z nią zniszczeniu ulec mają pamiątki po Fryderyku Nietzschem, który twierdził, że Bóg umarł. Znany jest także z tego, że głosił ideę nadczłowieka przejętą później przez reżimy faszystowskie.
– Pielęgnujemy grobowiec Nietzschego, dbamy o kościół, w którym był chrzczony, o organy, na których grał, i budynek szkoły, do której chodził. To dziedzictwo nie może ulec zniszczeniu – podkreśla w wywiadach Ralf Eichberg, szef Towarzystwa Nietzschego. Zwolennicy zachowania wszystkich materialnych dowodów pamięci o autorze „Tako rzecze Zaratustra” oblepili już plakatami i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta