Dokumenty ubezpieczeniowe gromadzimy przynajmniej przez dziesięć lat
Kopie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych oraz dokumentów korygujących musimy przechowywać co najmniej przez dziesięć lat. Tak długi termin obowiązuje jednak dopiero od 1 stycznia 2003 r.
– Kilka dni temu dostałem informacje z ZUS, że zalegam ze składkami za 2000 r. Do takiego wniosku ZUS doszedł na podstawie informacji z urzędu skarbowego, że w tym czasie prowadziłem działalność gospodarczą. Tymczasem ZUS nie ma żadnych moich druków zgłoszeniowych ani rozliczeniowych za ten okres. Co gorsza tych dokumentów ani dowodów wpłat i ja nie mam. ZUS żąda złożenia zaległych deklaracji zgłoszeniowych i rozliczeniowych i opłacenia składek wraz z odsetkami, tj. ok. 12 tys. zł. Działalność prowadziłem także przed tym okresem i po nim, a w 2006 r. ZUS wezwał mnie, aby wyjaśnić pewne wątpliwości dotyczące 2002 r. Wszystko było w porządku, dlaczego wtedy ZUS nie wykazał braków? Ponieważ oddział nie ma żadnych deklaracji rozliczeniowych, na podstawie których mógłby dochodzić roszczeń, czy mogę się w ten sposób bronić? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Płatnik składek musi przechowywać kopie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych oraz dokumentów korygujących te dokumenty. Tak stanowi art. 47 ust. 3c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta