Absencja może podważyć sens głosowania
Zdecydowana większość referendów lokalnych zostaje uznana za nieważne z powodu braku wymaganej frekwencji. Trudno zebrać choć 30 proc. mieszkańców
Zgodnie z ustawą z 2000 r. o referendum lokalnym i wykładnią Trybunału Konstytucyjnego mieszkańcy mogą w ten sposób wyrażać stanowisko we wszystkich istotnych sprawach dotyczących wspólnoty samorządowej, niezastrzeżonych do wyłącznej kompetencji innych władz.
Ważne sprawy lokalne
Głosowanie może więc dotyczyć np. przebiegu dróg, lokalizacji inwestycji, polityki komunalnej, samoopodatkowania się mieszkańców na cel publiczny. W ubiegłym roku odbywało się np. referendum w sprawie obwodnicy Augustowa, a w Oświęcimiu mieszkańcy wypowiadali się o połączeniu miasta i gminy. W wielu miejscowościach zorganizowano tzw. referenda śmieciowe w sprawie odpłatnego przejęcia przez gminę wywozu śmieci z prywatnych posesji. Ostatnio grupa szczecinian wystąpiła o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji stref płatnego parkowania. Takie głosowania są ważne, jeżeli wzięło w nich udział co najmniej 30 proc. uprawnionych.
W referendum można także odwoływać lokalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta