Zawieszenie biznesu nie zawsze zwalnia z obowiązku płacenia składek
W czasach dekoniunktury przedsiębiorcy często wyrejestrowują się z ZUS na okres do 30 dni, aby nie utracić ubezpieczenia. Ale to nie oznacza, że unikną płacenia składek
ZUS bowiem najpierw przyjmuje takie zgłoszenia, a po kilku latach obejmuje takich przedsiębiorców obowiązkiem ubezpieczenia za ten okres z tzw. mocą wsteczną.
Kiedy zawieszenie
Utrzymane w mocy do 30 września 2008 r. przepisy ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (DzU nr 101, poz. 1178 ze zm.) zobowiązują przedsiębiorców, aby zgłaszali organowi prowadzącemu ewidencję zmiany ich stanu faktycznego i prawnego lub wykonywanej przez nich działalności gospodarczej w ciągu 14 dni od ich powstania. Mają także zgłaszać dane o zaprzestaniu prowadzenia działalności (art. 7d ustawy). Co ważne, zgłoszenie zaprzestania prowadzenia działalności pociąga za sobą wykreślenie wpisu z ewidencji.
Zdaniem Sądu Najwyższego wykreślenie wpisu działalności z ewidencji lub odnotowanie w niej przerw w jej prowadzeniu spowoduje ustanie obowiązku ubezpieczenia (wyrok SN z 11 stycznia 2005 r., I UK 105/04). Najczęściej jednak przedsiębiorcy nie zgłaszają przerw w działalności organowi prowadzącemu ewidencję. Jedynie ZUS zawiadamiają o czasowym zaprzestaniu prowadzenia działalności. Wtedy decydujące znaczenie, aby wyłączyć ich z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, ma faktyczne zaprzestanie prowadzenia działalności, a nie samo złożenie wniosku do organu rentowego o wyrejestrowanie z ubezpieczenia (wyrok SN z 12 listopada 2007 r., I UK 147/07). Dla przepisów ubezpieczeniowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta