Zatrudnionemu na zlecenie dajemy wskazówki, a na etacie polecenia
Przyjętego do firmy na umowę-zlecenie nie możesz podporządkować sobie tak, jak pracownika. Nie musi on nawet osobiście wykonywać powierzonych zadań
– W jaki sposób sąd ocenia zawartą umowę-zlecenie, jeśli zatrudniony występuje o ustalenie istnienia stosunku pracy? Czy są szczególne postanowienia tej umowy, które sąd weźmie pod uwagę, albo takie, które przesądzą, że umowa zostanie uznana za umowę cywilnoprawną, a nie umowę o pracę? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy sąd analizuje odrębnie w każdej sprawie. Nie można więc z góry przyjąć, że zawarcie umowy cywilnoprawnej, nawet zbliżonej do stosunku pracy, zmierza do obejścia prawa.
Zgodnie z art. 22 § 1 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta