Z fiskusem możemy kontaktować się przez pełnomocnika
Przedsiębiorca nie musi sam załatwiać wszystkich spraw. Może działać przez pełnomocnika. W ordynacji podatkowej nie ma jednak, poza nielicznymi wyjątkami, przepisów pozwalających na ustanowienie stałego reprezentanta
Powoduje to liczne problemy w praktyce. Jeśli bowiem postępowanie prowadzone jest z urzędu, jego adresatem jest podatnik, a nie jego pełnomocnik. Ten ostatni nie może zatem reprezentować nas przed fiskusem od samego początku.
Na wniosek lub z urzędu
Jeśli postępowanie wszczynane jest na wniosek (np. w sprawie o umorzenie zaległości albo stwierdzenie nadpłaty), pełnomocnictwo może być złożone wraz ze sporządzonym już przez pełnomocnika wnioskiem. Jeśli jednak organ działa z własnej inicjatywy (np. w związku z określeniem lub ustaleniem wysokości zobowiązania podatkowego), ma co do zasady obowiązek skierowania postanowienia o wszczęciu postępowania do podatnika. Pełnomocnik może zatem działać dopiero od momentu, gdy fiskus doręczy to postanowienie.
W praktyce w wielu wypadkach sprawy przedsiębiorców prowadzą biura rachunkowe, kancelarie prawne czy doradcy podatkowi. W tych sytuacjach wszczęcie postępowania wobec podatnika (a nie jego pełnomocnika) może być uciążliwe. Dla przedsiębiorcy kontakt z fiskusem jest stresujący, a komunikaty otrzymywane od organów, choć proste dla profesjonalistów, zupełnie niezrozumiałe. Poza tym przedsiębiorca często nie wie, jak zachować się w konkretnej sytuacji.
Ograniczenie praw
Brak udziału pełnomocnika od początku takiego postępowania może prowadzić do ograniczenia pozycji procesowej przedsiębiorcy (m.in. z uwagi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta