Jakie sankcje grożą za brak specjalnej dokumentacji
Opodatkowanie oszacowanego dochodu 50-proc. stawką to konsekwencja niedopełnienia obowiązków dokumentacyjnych przez podmioty powiązane. Czy muszą również liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową?
Przypomnijmy, że obowiązek sporządzenia szczególnej dokumentacji podatkowej dotyczy zasadniczo trzech rodzajów transakcji:
- zawieranych z podmiotami powiązanymi,
- w wyniku których zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz rezydentów rajów podatkowych,
- dokonywanych przez podmioty niebędące polskimi rezydentami, prowadzące działalność za pośrednictwem zagranicznego zakładu położonego w Polsce.
Nieprzedstawienie dokumentacji w terminie siedmiu dni od doręczenia żądania przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej wiąże się z sankcją w postaci opodatkowania różnicy między dochodem zadeklarowanym przez podatnika a dochodem określonym przez organy stawką 50 proc. Aby było to możliwe, organy skarbowe muszą wcześniej określić dochód podatnika w wysokości wyższej (stratę w wysokości niższej) niż zadeklarowana. Dopuszczalność szacowania dochodu przewiduje art. 11 ustawy o CIT (odpowiednio art. 25 ustawy o PIT). Zgodnie z tą regulacją podstawą określenia dochodu w drodze szacowania jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
- strony transakcji są powiązane,
- warunki transakcji różnią się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty,
- podatnik nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta