Spadek ma mieć właściwą kuratelę
Osoba powołana przez sąd na kuratora spadku może w apelacji zakwestionować postanowienie o zwolnieniu jej z tej funkcji i powołaniu innego
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 2 kwietnia 2008 r. Dotyczy ona sprawy o ustanowienie kuratora spadku po Salomei K., Loli F. i kilku osobach z rodziny G. prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Środmieście. W 1998 r. sąd powierzył tę funkcję Jolancie W.
Sąd czuwa nad nieobjętą schedą
Stosownie do art. 667 § 2 kodeksu postępowania cywilnego sąd obowiązany jest do czuwania nad całością spadku, który nie został objęty. Chodzi o sytuację, gdy żaden spadkobierca nie sprawuje nad nim faktycznej pieczy, nie wykonuje zarządu majątkiem składającym się na schedę spadkową. W praktyce dzieje się tak najczęściej, gdy spadkobiercy są nieznani, gdy ze względu na zawieruchy dziejowe i zaszłości historyczne przebywają za granicą. Dotyczy to właśnie dziedziczących spadek po Salomei K., Loli F. i rodzinie G.
W takich sytuacjach w miarę potrzeby sąd ustanawia kuratora spadku i nakazuje spis inwentarza, jeśli nie został sporządzony wcześniej. Do kuratora spadku należy zarządzanie majątkiem spadkowym pod nadzorem sądu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta