Warto sprawdzić metody przeprowadzonej rekrutacji, by przekonać się o ich skuteczności
Jesteś kadrową i chcesz ocenić, czy w wyniku stosowanej przez siebie strategii poszukiwania pracowników wyłoniłaś właściwego kandydata? Możesz to zrobić na kilka sprawdzonych sposobów
Największym błędem kadrowych związanym z oceną procesu rekrutacji i selekcji jest brak takiej oceny. Podejmując decyzję o zatrudnieniu wybranego kandydata, bardzo często nie zastanawiamy się nad konsekwencjami tej decyzji. Warto zadbać już teraz o stosowne mechanizmy oceny całego procesu, by zdobyć też informacje o jego słabych i mocnych stronach. W grę wchodzi opracowanie ankiety efektywności werbunku, korelacja ocen osiągniętych podczas tego procesu przez pracownika z jego wskaźnikami efektywności już w trakcie pracy oraz metoda 360 stopni. Dokonując weryfikacji, korzystamy z różnych źródeł informacji, którymi są np. pracownicy działu zarządzania personelem, klient zlecający przeprowadzenie rekrutacji, kierownicy działów, gdzie jest wakat, pozostali kandydaci.
PO PIERWSZE:
ANKIETA
Ankieta efektywności rekrutacji polega na zbadaniu opinii osób zaangażowanych w ten proces, a pytania dotyczą jego przygotowania i przebiegu. Wypełniają ją osoby, które zarówno brały udział w przygotowaniu procesu, jak i sami kandydaci. Są to:
- zatrudnieni przeprowadzający werbunek,
- kierownicy liniowi zaangażowani w ten proces,
- wybrani kandydaci, którzy dostali pracę.
Warto także zapytać kandydatów, którzy zostali odrzuceni. Taką ankietę sporządzamy zazwyczaj w rekrutacjach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta