Czytelnicy pytają, dF odpowiada: Tylko lekarz poświadcza, że pracownica karmi dziecko piersią
Regulamin pracy przewiduje, że podstawą korzystania ze zwolnienia na karmienie piersią jest zaświadczenie wydane przez lekarza ginekologa położnika, które należy aktualizować co sześć miesięcy. Pracownica ma taki dokument z lutego 2008 r., i na tej podstawie korzysta z przerwy na karmienie. Do pracodawcy wpłynęła jednak skarga, że nie karmi dziecka naturalnie (ma ono dwa lata i osiem miesięcy), do czego publicznie się przyznaje. Co w takiej sytuacji mamy zrobić? Czy możemy poprosić pracownicę o oświadczanie, czy karmi dziecko piersią?
Przepisy gwarantujące kobiecie karmiącej dziecko piersią prawo do przerw w pracy nie określają maksymalnego wieku potomka, do którego może ona korzystać z tego uprawnienia (art. 187 k.p.). Decydujący w tej kwestii będzie cel, dla którego prawo to zostało ustanowione. Zatem pracownicy wolno korzystać z przerw na karmienie tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta