Masz tylko miesiąc na wręczenie pisma o zwolnieniu dyscyplinarnym
Gdy zatrudniony ciężko naruszy podstawowe obowiązki, możesz się z nim natychmiast rozstać. Ale jeśli nieprawidłowo zastosujesz dyscyplinarkę, podwładny wróci do firmy lub wypłacisz mu odszkodowanie
Ten nadzwyczajny sposób rozwiązania stosunku pracy może być stosowany tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Pracodawca musi upewnić się, że wszystkie przesłanki zwolnienia zostały spełnione.
Wskaż podstawę
W oświadczeniu pracodawca dokładnie wskazuje podstawę prawną i przyczynę (lub kilka przyczyn) uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne. Jest to niezwykle ważne, bo w razie sporu z pracownikiem sąd, oceniając zasadność zwolnienia, będzie badał w zasadzie wyłącznie okoliczności wskazane podwładnemu przez szefa. Nie weźmie natomiast pod uwagę innych przyczyn, które doprowadziły do podjęcia decyzji o natychmiastowym rozwiązaniu umowy, a których pracodawca nie zawarł w oświadczeniu o jej rozwiązaniu. Jeżeli na podjęcie decyzji o zwolnieniu dyscyplinarnym złożyło się kilka okoliczności, szef wskazuje wszystkie. Pozwala to skuteczniej obronić się pracodawcy w postępowaniu o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie, bo sąd indywidualnie ocenia każdą z przesłanek zwolnienia. Przykładowo analizując np. trzy przyczyny, może uznać, że choć dwie z nich nie uzasadniają takiego rozstania, to trzecia tak.
Niewiele czasu na decyzję
Wymogi formalne oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia nie są skomplikowane. Poza obowiązkiem pouczenia pracownika o sposobie i terminie zaskarżenia sposobu rozwiązania umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta