Można zostać pracodawcą przez przypadek
Zanim zdecydujesz o przekształceniach organizacyjno-prawnych czy o zmianie formy prowadzenia dotychczasowej działalności, sprawdź, czy nie spowoduje to przejścia części zakładu na innego pracodawcę
Chodzi tu np. o sytuacje, w których dotychczasową działalność prowadzoną przez naszych pracowników ma przejąć firma zewnętrzna (tzw. outsourcing). Praktyka pokazuje, że często pracodawcy nie wiedzą, że w ten sposób dokonują transferu części zakładu pracy w rozumieniu art. 231 § 1 kodeksu pracy ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami. Niekiedy dowiadują się o tym dopiero przed sądem.
Dyrektywa najważniejsza
Transferowi przedsiębiorstw i ich części poświęcona jest specjalna dyrektywa unijna nr 23 z 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstwa państw członkowskich w zakresie ochrony praw pracowników w razie przejścia przedsiębiorstw, zakładów pracy lub części zakładów pracy. Z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej nasze prawo, w tym też prawo pracy musi być oceniane, czy jest zgodne z dyrektywami. Jednoznacznie wskazał na to Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie C 14/83 Colson. Czytamy w niej, że stosując prawo krajowe, w tym zwłaszcza przepisy wydane w celu wprowadzenia w życie dyrektywy, sąd krajowy musi interpretować prawo, uwzględniając brzmienie i cel dyrektywy, dla osiągnięcia rezultatów przewidzianych w art. 189 pkt 3 (obecnie art. 249) traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
W prawie krajowym
Zgodnie z art. 231 k.p. pracodawca przejmujący część lub całość zakładu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta