Rozstając się niedługo po redukcjach grupowych, oszczędzimy na odprawach
Jeżeli kilka tygodni po zakończeniu zbiorowych redukcji zwalniasz ostatnich pracowników likwidowanego oddziału, nie musisz im wypłacać odpraw, jeżeli w chwili rozstania zatrudniasz już mniej niż 20 osób
Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy nie upłynął jeszcze 30-dniowy termin liczony od chwili, w którym wręczyłeś pierwsze wypowiedzenie w ramach zwolnień grupowych. Wtedy pieniądze na odchodne musisz wypłacić.
– Likwidując oddział firmy, pracodawca zwolnił grupowo większą część załogi. Pozostawił zaledwie dwóch pracowników. Mieli oni przygotować oddział do całkowitego zamknięcia. Szef rozwiązał z nimi stosunek pracy dwa tygodnie po tym, gdy w ramach zwolnień grupowych wręczył ostatnie wypowiedzenie. Zwalniani w ostatniej turze nie dostali odpraw, bo gdy redukowano ich etaty, stan zatrudnienia w firmie nie przekraczał 20 osób. Taki argument podał pracodawca. Czy jego działanie było prawidłowe? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Firma zatrudniająca co najmniej 20 pracowników redukująca etaty z przyczyn niedotyczących zatrudnionych stosuje przy zwolnieniach ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Przewiduje ona dwa tryby zwolnień: grupowy i indywidualny. Redukcje grupowe wchodzą w grę, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta