Jeśli przed sprzedażą wniesiesz aport, masz szansę uniknąć podatku
Wniesienie wkładu do spółki osobowej, wycena według wartości rynkowej, a potem sprzedaż – ta kolejność zdarzeń pozwalała nie płacić podatku przy zbyciu składnika majątku. Organy podatkowe długo to akceptowały
Izba Skarbowa w Katowicach wydała jednak 11 czerwca 2008 r. interpretację (IBPB2/415W-47/08/AA), która może zmienić tę tendencję.
Fiskus korzystnie...
W wielu dotychczasowych interpretacjach organów skarbowych aport składnika majątkowego do spółki osobowej traktowano neutralnie pod względem podatkowym, tzn. uznawano, że nie powoduje powstania jakiegokolwiek przychodu. Polskie przepisy podatkowe nie zawierają bowiem regulacji szczególnych dotyczących ustalenia przychodu na dzień wniesienia względnie podwyższenia wkładów w wyniku aportu składników majątkowych do spółki osobowej. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Brak analogicznej regulacji w stosunku do „udziałów” (rozumianych jako ogół praw i obowiązków wspólników) obejmowanych w spółce nieposiadającej osobowości prawnej (spółce osobowej) prowadził do wniosku, że czynność taka nie wywołuje skutków podatkowych. Potwierdzały to organy podatkowe, np.
- Izba Skarbowa w Warszawie –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta