Kiedy urząd może zająć firmowe konto
Gdy przedsiębiorca zalega z podatkiem od nieruchomości, wcześniej czy później gmina upomni się o swoje pieniądze. Aby je odzyskać, może zająć jego rachunek bankowy
Jest to rozwiązanie niezwykle dotkliwe dla firmy. Stąd częste pytanie, czy jego zastosowanie było konieczne i uzasadnione. Organ podatkowy z reguły uznaje, że egzekucja była słusznym, właściwym i zgodnym z prawem krokiem. Przedsiębiorca natomiast twierdzi, że egzekucja była przedwczesna, nie dała mu możliwości obrony, a prawo nie chroni jego interesu. Dlatego każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie i trudno wydawać uniwersalny werdykt. Obie strony powinny jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji postępowania egzekucyjnego, przede wszystkim po to, aby go uniknąć.
Podstawy prawne
Omawiając postępowanie egzekucyjne w kontekście stwierdzonej niedopłaty podatku od nieruchomości, powinniśmy sięgnąć do trzech aktów prawnych, tj. :
- ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracjioraz pomocniczo
- do ordynacji podatkowej
- i rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Kiedy możliwa jest egzekucja...
W postępowaniu egzekucyjnym uprawnionym do żądania wykonania obowiązków w drodze egzekucji administracyjnej jest m.in. właściwy do orzekania organ I instancji. Obowiązki podlegające wykonaniu określa art. 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Są to m.in. podatki, opłaty i inne należności, do których stosuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta