Firma oprócz odwołania może żądać uzupełnienia decyzji podatkowej
Przedsiębiorcy mogą żądać, by fiskus uzupełnił wydaną przez siebie decyzję. Po tym jak urząd to zrobi (albo odmówi), mogą się od niej odwołać
O uzupełnieniu decyzji mówi art. 213 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim strona może w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji zażądać jej uzupełnienia co do rozstrzygnięcia lub co do prawa odwołania, wniesienia w stosunku do decyzji powództwa do sądu powszechnego lub co do skargi do sądu administracyjnego albo sprostowania zamieszczonego w decyzji pouczenia w tych kwestiach.
Rozstrzygnięcie lub pouczenie
Uzupełnienie może zatem dotyczyć dwóch składników decyzji odmiennych od siebie zarówno co do treści, jak i znaczenia w załatwieniu sprawy, tj. rozstrzygnięcia i pouczenia.
Uzupełnienie rozstrzygnięcia sprawy ma miejsce wtedy, gdy z powodu błędu w ocenie stanu faktycznego i prawnego sprawy lub niestaranności przy sporządzaniu decyzji wydano decyzję częściową, chociaż w ocenie organu ją wydającego miała ona załatwiać sprawę. Niepełność rozstrzygnięcia sprawy musi być widoczna przy porównaniu go z materiałami zawartymi w aktach sprawy, a w szczególności z żądaniami strony, zakresem postępowania wyjaśniającego, z zebranymi w sprawie materiałami i dowodami. Wprawdzie w prawie podatkowym rozstrzygnięcia mają raczej charakter jednostkowy i jednorodny, zdarza się jednak czasami, że sprawa ma na tyle szeroki i skomplikowany charakter, że organ podatkowy pominie w swym rozstrzygnięciu jeden z wniosków strony.
Z uzupełnieniem pouczenia spotkamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta