W jakich terminach zaskarżać do sądu rozstrzygnięcia podatkowe
Aby skutecznie zaskarżyć decyzję podatkową, trzeba nie tylko przekonująco sformułować skargę i użyć mocnych argumentów. Musimy też dotrzymać terminu na jej wniesienie
Jego przekroczenie ma bowiem opłakane skutki. Sąd skargę oddala. Oznacza to, że nie jest ona rozpatrywana merytorycznie.
Co można kwestionować...
Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej ppsa) mówi, że do sądu administracyjnego można zaskarżyć rozstrzygnięcie wydane po wyczerpaniu dostępnych w trybie administracyjnym (czyli zwykłych) środków zaskarżenia.
Stąd od decyzji i postanowień kończących sprawę, wydanych przez organ pierwszej instancji, przed wniesieniem skargi do sądu konieczne jest, odpowiednio, wniesienie odwołania i zażalenia. Jeżeli nie przewidziano środka zaskarżenia i jest to rozstrzygnięcie sprawy co do istoty, przed wniesieniem skargi należy wezwać organ do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ppsa).
Przykład 1Spółka jawna wniosła, na podstawie art. 67a ordynacji podatkowej, wniosek o umorzenie niezapłaconych kosztów postępowania egzekucyjnego. Ponieważ organ uznał takie żądanie za niedopuszczalne, wydał na podstawie art. 165a ordynacji postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. W związku z tym, że na postanowienie to służy zażalenie, spółka będzie mogła po wydaniu rozstrzygnięcia przez organ drugiej instancji złożyć skargę do sądu.
Nie wszystkie jednak postanowienia podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego. Dotyczy to głównie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta