Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobrze policz, zanim zdecydujesz się na zmianę

10 lipca 2008 | Moje Pieniądze | Piotr Ceregra

Osoby, które pożyczyły na zakup mieszkania dwa lub więcej lat temu, gdy marże banków były wyraźnie wyższe, dziś przepłacają. To głównie im banki oferują nowe kredyty na spłatę wcześniejszych zobowiązań

– Przy kredytach walutowych klienci zwykle uznają, że zmiana banku się opłaca, gdy nowy zaproponuje marżę o 0,5 pkt proc. niższą niż dotychczasowy – mówi Tomasz Mikoda, dyrektor Obszaru Bankowości Hipotecznej w Banku Millennium.

– Jeśli kredyt był udzielony w złotych, zachętą do zmiany kredytodawcy może być minimalna różnica w marżach. Dzieje się tak dlatego, że inne koszty związane z przeniesieniem zadłużenia, na przykład opłaty sądowe, zostały w ostatnich latach znacznie obniżone. W dodatku część banków oferuje bezpłatną procedurę ubiegania się o nowy kredyt.

– Refinansowanie będzie najbardziej korzystne dla klientów, którzy spłacają kredyt hipoteczny od trzech lat lub dłużej – przekonuje Agnieszka Konarzewska, dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Sprzedaży Produktów Hipotecznych GE Money Banku. – Wtedy różnica w poziomie marż w stosunku do obecnych stawek rynkowych jest największa i uzasadnia zmianę banku.

Nie każdemu się opłaca

To oczywiście nie oznacza, że wszyscy spłacający kredyt hipoteczny powinni zacząć się rozglądać za zmianą banku. Czasami taka operacja nie ma sensu, bo oszczędność na miesięcznej racie spowodowana niższymoprocentowaniem nie zrekompensuje poniesionych kosztów.

– Około 40 proc. klientów przychodzących do nas po kredyt refinansowy przekonujemy, że zmiana im się nie opłaci – twierdzi Paweł Majtkowski,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8061

Spis treści
Zamów abonament