Jakie czynniki są kluczowe dla wzrostu gospodarczego Polski?
Ekonomiczne cuda zdarzały się w przeszłości: w Niemczech po II wojnie światowej, w Hiszpanii i Irlandii po akcesji do UE. Dlaczego nie miałyby się dokonać w Polsce?
W dyskusjach nad sytuacją ekonomiczną Polski pojęcie wzrostu gospodarczego jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Jesteśmy dumni z tego, że jego tempo w naszym kraju utrzymuje się od kilku lat na wysokim poziomie, jednym z najwyższych w Europie. Prognozujemy, że w najbliższych kwartałach wzrost nieco osłabnie, choć jego siła będzie dalej spora. Analizujemy motory wzrostu i zaliczamy do nich głównie popyt krajowy, który jest sumą wydatków na konsumpcję i inwestycje. Boimy się, że wysoka dynamika płac w porównaniu z mniejszą dynamiką wydajności pracy może przyczynić się do zwiększenia inflacji, która jest wrogiem szybkiego wzrostu. We wszystkich tych przypadkach, mówiąc o wzroście gospodarczym, używamy tego pojęcia w znaczeniu relatywnie krótkich, najwyżej średniookresowych zmian poziomu aktywności makroekonomicznej, które w teorii ekonomii należą do dziedziny cyklu koniunkturalnego. W tradycji keynesowskiej cykl jest konsekwencją zmian w zagregowanym popycie, dlatego skupiamy uwagę na wielkościach konsumpcji, inwestycji oraz czynników, od których te wielkości zależą.
Polska zrobiła wielki wysiłek, by wyrwać się z socjalistycznego dziedzictwa. Pozostało wiele do zrobienia. Od lat mówimy o konieczności reformy finansów publicznych, lecz nie mamy nawet jej spójnej koncepcji
Perspektywa średniego okresu jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta