Jak ustalić powiązania z innymi firmami
Błędem jest przyjmowanie, że powiązane są tylko te firmy, które znalazły się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Trzeba to bowiem ustalać na podstawie przepisów podatkowych
Aby podatnicy przeprowadzający transakcje z podmiotami powiązanymi oraz mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową mogli prawidłowo wywiązać się z nałożonych na nich obowiązków, powinni wcześniej prawidłowo zidentyfikować te podmioty. Dopiero dysponując taką wiedzą, mogą przystąpić do dalszych prac związanych z określeniem transakcji, które objęte są obowiązkiem dokumentacyjnym, oraz opracowania szczegółowej dokumentacji cen transferowych.
Błędna identyfikacja
Praktyka pokazuje jednak, że duża część osób, które odpowiadają za ceny transferowe w firmach, ocenia podmioty powiązane na podstawie ustawy o rachunkowości. Przyjmuje, że powiązane są wyłącznie te podmioty, które ujęte są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym. Tymczasem weryfikacja powiązań zawsze powinna być prowadzona zgodnie z przepisami ustaw podatkowych (art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawa o CIT, i odpowiednio art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa o PIT).
Kontakty krajowe i zagraniczne
Art. 9a ustawy o CIT mówi, że dokumentację podatkową zobowiązani są sporządzać podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami z nimi powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o CIT. Powiązania, o których mowa we wspomnianych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta