Raty leasingowe można odliczyć nawet po kradzieży
Firma może zaliczyć do kosztów raty płacone po utracie albo zniszczeniu leasingowanej rzeczy. Fiskus już nie kwestionuje tych wydatków
Przez długi czas toczył się spór o rozliczenie wydatków poniesionych wtedy, gdy nie możemy już korzystać z używanej na podstawie leasingu operacyjnego rzeczy. Ostatnie interpretacje izb skarbowych pokazują jednak, że sytuacja się ustabilizowała. Korzystne dla podatników stanowisko przedstawiły np. Izba Skarbowa w Bydgoszczy oraz w Warszawie.
Trzeba płacić...
To, że firma nie może już korzystać z leasingowanej rzeczy, nie zwalnia z obowiązku płacenia rat wynikających z umowy. Tak wynika z art. 7095 kodeksu cywilnego. Przepis ten mówi, że jeśli przedmiot leasingu został utracony z przyczyn, za które leasingodawca nie ponosi odpowiedzialności, umowa wygasa i może żądać od korzystającego pozostałych płatności.
Oznacza to, że leasingobiorca może ponosić koszty nawet po wygaśnięciu umowy. Wynika z niej bowiem obowiązek spłaty pozostałych rat.
...ale czy jest związek z działalnością
Czy te wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych? Firma nie korzysta już z leasingowanej rzeczy, nie ma więc związku z przychodem – tak przez wiele lat twierdziły organy podatkowe. Przedsiębiorcy argumentowali natomiast, że po to podpisali umowę leasingu, aby wykorzystywać daną rzecz w działalności. Oczywiście muszą płacić za to leasingodawcy – aż do momentu, gdy uregulują wszystkie raty (tak wynika z umowy). Wycofanie się ze swoich zobowiązań mogłoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta