Jak opodatkowane są wygrane przedsiębiorców uzyskane w konkursach
Nagrodą trzeba podzielić się z fiskusem także wtedy, gdy w konkursie bierze udział przedsiębiorca. Jednak nie zawsze, bo niektóre wygrane z podatku są zwolnione
Słowo konkurs najczęściej wywołuje dwa skojarzenia: zwycięzca i wygrana. Taka jest bowiem jego idea: wyłonienie wśród uczestników najlepszego z nich i wręczenie mu ufundowanej nagrody. Z wygraną mogą się jednak łączyć problemy. Podstawowy to zapłata podatku dochodowego.
Wygrana w Polsce z PIT...
Art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT mówi, że podatek od dochodów z wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową wynosi 10 proc. wygranej lub nagrody.
Pamiętajmy jednak, że wygrana w konkursie musi być uzyskana na terytorium Polski. Ustawa o PIT nie precyzuje, co decyduje, że wspomniany dochód jest osiągnięty w Polsce. Moim zdaniem przesądzą w tym wypadku okoliczności, czy organizator konkursu ma siedzibę w Polsce i czy konkurs został ogłoszony na terytorium naszego kraju. Bez znaczenia będzie natomiast, gdzie ma miejsce przekazanie wygranej. Przy okazji warto jednak wspomnieć, że jest propozycja zmiany ustawy o PIT. Zgodnie z nią od 2009 r. ryczałtowe opodatkowanie objęłoby także wygrane zagraniczne.
...choć czasami można go uniknąć
W niektórych wypadkach można skorzystać ze zwolnienia i podatku nie płacić. Znaczenie ma tu jednorazowa wartość nagrody w konkursie.
Nie powinna ona przekroczyć 760 zł (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT). Jeśli zatem wygramy więcej, nawet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta