Kiedy powstaje przychód przy sprzedaży ratalnej
Ustalenie późniejszego terminu płatności nie ma wpływu na uzyskanie przez sprzedawcę przychodu należnego. Brak zapłaty i tak powoduje u niego powstanie obowiązku podatkowego
– Produkuję i sprzedaję kafle łazienkowe. Od sierpnia chcę wprowadzić do swojej oferty sprzedaż ratalną tych wyrobów. Na co powinienem zwracać uwagę i jak ustalać przychód z takiej sprzedaży?
Sprzedaż na raty to umowa, na podstawie której przedsiębiorca sprzedający towary kredytuje swojego kontrahenta. Kwota, za którą kupujący nabywa towar, jest płatna w ratach, a towar otrzymuje przed całkowitym zapłaceniem ceny.
Przy sprzedaży ratalnej przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; ustawa o PIT). U przedsiębiorców sprzedających towary i usługi opodatkowane VAT przychodem z tej sprzedaży jest przychód pomniejszony o należny VAT. Wysokość przychodów ustala się na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych albo podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Szczególna umowa
Sprzedaż na raty to szczególny rodzaj sprzedaży, uregulowany w art. 583 – 588 kodeksu cywilnego (k.c.). Stronami tej umowy są sprzedawca (przedsiębiorca) i kupujący. Przedmiotem umowy jest rzecz ruchoma (w tym wypadku kafle łazienkowe), którą kupujący (osoba fizyczna) nabywa na potrzeby własne. Sprzedawany towar wydawany jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta