Kiedy zagraniczny inwestor płaci podatek od sprzedaży udziałów
Nierezydent zapłaci podatek od udziałów, jeśli sprzeda je na giełdzie lub transakcja zakończy się przeniesieniem praw do nieruchomości. Co innego może jednak wynikać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
Inwestorzy, którzy planują, by sprzedać udziały (akcje), jakie posiadają w polskich spółkach, będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie opodatkować uzyskany w ten sposób dochód i czy w ogóle, jeśli transakcja sprzedaży przeprowadzana jest pomiędzy zagranicznymi podmiotami, można mówić, że podlega ona polskim przepisom podatkowym?
Ustawy nie wyjaśniają wątpliwości...
Art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) mówi, że podatnicy, jeśli nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski. Formułuje on zasadę tzw. ograniczonego obowiązku podatkowego w stosunku do osiąganych w Polsce dochodów przez zagranicznych rezydentów podatkowych (tj. podmiotów niemających siedziby ani zarządu w naszym kraju). Zgodnie z nią dochody te są opodatkowane w Polsce. Ustawa nie wskazuje jednak, jakiego rodzaju dochody zagranicznych rezydentów podatkowych należałoby uznać za osiągnięte na terytorium Polski.
Analogiczną zasadę opodatkowania dochodów zagranicznych rezydentów określa art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). W tym wypadku ust. 2b przepisu wskazuje przykładowe kategorie dochodów, które należy uznać za osiągnięte na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta