Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucyjne wizje i „salonowy komunizm”

05 sierpnia 2008 | Żydzi polscy | Anna Landau-Czajka
Feliks Perl (1871 – 1927), współtwórca Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS),  redaktor naczelny organu PPS – „Robotnik”, poseł na Sejm w latach 1919 – 1927
źródło: Zbiory ŻIH
Feliks Perl (1871 – 1927), współtwórca Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), redaktor naczelny organu PPS – „Robotnik”, poseł na Sejm w latach 1919 – 1927
Wiec członków Bundu w latach 30. ubiegłego stulecia, przy ul. Okopowej w Warszawie (w głębi widać mur Cmentarza Żydowskiego)
źródło: Zbiory ŻIH
Wiec członków Bundu w latach 30. ubiegłego stulecia, przy ul. Okopowej w Warszawie (w głębi widać mur Cmentarza Żydowskiego)
Uczestnicy krajowego zlotu młodzieży bundowskiej z organizacji Cukunft
źródło: Zbiory ŻIH
Uczestnicy krajowego zlotu młodzieży bundowskiej z organizacji Cukunft
Pochód członków i zwolenników Komunistycznej Partii Polski (KPP) 1 maja  1933 roku
źródło: Zbiory ŻIH
Pochód członków i zwolenników Komunistycznej Partii Polski (KPP) 1 maja 1933 roku

Żydów niechętnie widziano w polskich partiach politycznych, z wyjątkiem partii lewicowych. Żydzi należeli zatem do Polskiej Partii Socjalistycznej.

Przynależność Żydów do Komunistycznej Partii Polski (KPP) jest najtrudniejsza do przeanalizowania ze względu na zideologizowanie tematu. Opinie autorów na temat przynależności Żydów do KPP zmieniają się nie na skutek nowych odkryć naukowych, ale zmian ideologicznych i ustrojowych. I tak mamy okresy, w których autorzy opracowań historycznych sztucznie powiększali lub pomniejszali znaczenie udziału Żydów w KPP. Aby nie ułatwiać sprawy, czynili to z dwóch pozycji – żydowskich (Żydzi należeli do KPP, a więc byli dobrymi patriotami; Żydzi nie należeli do KPP właśnie dlatego, że byli patriotami; Żydzi, którzy należeli do KPP, nie byli już Żydami itd.) i nieżydowskich – Żydzi należeli do KPP, a więc dopuszczali się zdrady wobec Polski.

Do KPP, choć z założenia była to partia robotnicza, wstępowali lepiej wykształceni, asymilowani Żydzi, którzy znali przynajmniej nieźle język...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8083

Spis treści
Zamów abonament