Warto prowadzić interesy na Ukrainie
Najbardziej popularnymi formami prowadzenia interesów na Ukrainie są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i przedsiębiorstwo prywatne, które mogą mieć jednego lub wielu właścicieli
Wybór formy prowadzenia zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju planowanej działalności gospodarczej, relacji z ukraińskimi wspólnikami, rozmiaru inwestycji, zakresu odpowiedzialności założyciela za zobowiązania przyszłej firmy. Dlatego też omówimy wszystkie możliwe prawne formy prowadzenia firmy na Ukrainie.
Przepisy prawa ukraińskiego nie przewidują żadnych ograniczeń co do formy prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców.
Z tego też wynika, że cudzoziemiec bądź zagraniczna osoba prawna mogą na Ukrainie zarejestrować działalność gospodarczą na tych samych zasadach, co obywatel Ukrainy czy ukraińska osoba prawna. Warto też pamiętać, że mienie, które zostało sprowadzone na Ukrainę jako aport do kapitału założycielskiego przedsiębiorstwa, zwalnia się od cła wwozowego.
Osoba fizyczna
Jako osoba fizyczna-przedsiębiorca może być zarejestrowana każda pełnoletnia nieograniczona w zdolności do czynności prawnych osoba fizyczna. Art. 55 kodeksu gospodarczego przewiduje, że działalność gospodarczą poprzez rejestrację osoby fizycznej-przedsiębiorcy mogą także prowadzić cudzoziemcy.
Prowadzenie działalności gospodarczej w tej formie najbardziej opłaca się przy małych firmach. Jeżeli obrót od działalności gospodarczej osoby fizycznej nie przekracza 500 tys. hrywien (UAH) (co stanowi równowartość ok. 240 tys. zł), to może się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta