Życie realne, zmyślone i pośmiertne
Janet Malcolm odsłania prawdę o związku i twórczości Gertrudy Stein i Alicji B. Toklas. „Dwa życia” to znakomicie napisany podwójny życiorys, a także mistrzowski reportaż z „odkrywania” postaci
Mówili, że była prekursorką postmodernizmu. Że nowatorka, wynalazczyni automatycznego zapisu myśli. Baba-geniusz, której „porąbane” oblicze znałam z portretu Picassa.
Usiłowałam przebrnąć przez jej eksperymentalne teksty inspirowane kubistycznymi dziełami: „Z uprzejmości wynika czerwień, a z grubiaństwa wynika nagle to samo pytanie, z oka wynika badanie, a z doboru zbolałe bydło”. Dziękuję, więcej nie trzeba.
Seksualno-intelektualny duet
Aż tu nagle – widzę ją, jak z apetytem pochłania monstrualny krwisty befsztyk. Grubokoścista, ale miękka, ulepiona z masy cielska. Do tego ładna twarz, wdzięk i wybitny umysł. Rebeliantka amerykańskiej li-teratury z początku XX wieku, której zgubą był… apetyt.
Taki obraz Gertrudy Stein kreśli Janet Malcolm w „Dwóch życiach”. Dawno nie czytałam tak błyskotliwie i obrazowo napisanej biografii. Autorka na różne sposoby podgrzewa temperaturę, nawet jej relacje ze spotkań z innymi „steinologami” są frapujące. Choćby wówczas, gdy ujawnia, że pewna poważna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta