Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Życie realne, zmyślone i pośmiertne

05 sierpnia 2008 | Kultura | Monika Małkowska
Gertruda Stein i Alicja B. Toklas na tarasie w Bilignin, 1936. Fot. Cecil Beaton (Cecil Beaton Studio Archive at Sotheby’s)
źródło: Rzeczpospolita
Gertruda Stein i Alicja B. Toklas na tarasie w Bilignin, 1936. Fot. Cecil Beaton (Cecil Beaton Studio Archive at Sotheby’s)
Janet Malcolm; Dwa życia. Gertruda i Alicja; Tłum. Anna Kołyszko; Magnum, Warszawa 2008
źródło: Rzeczpospolita
Janet Malcolm; Dwa życia. Gertruda i Alicja; Tłum. Anna Kołyszko; Magnum, Warszawa 2008

Janet Malcolm odsłania prawdę o związku i twórczości Gertrudy Stein i Alicji B. Toklas. „Dwa życia” to znakomicie napisany podwójny życiorys, a także mistrzowski reportaż z „odkrywania” postaci

Mówili, że była prekursorką postmodernizmu. Że nowatorka, wynalazczyni automatycznego zapisu myśli. Baba-geniusz, której „porąbane” oblicze znałam z portretu Picassa.

Usiłowałam przebrnąć przez jej eksperymentalne teksty inspirowane kubistycznymi dziełami: „Z uprzejmości wynika czerwień, a z grubiaństwa wynika nagle to samo pytanie, z oka wynika badanie, a z doboru zbolałe bydło”. Dziękuję, więcej nie trzeba.

Seksualno-intelektualny duet

Aż tu nagle – widzę ją, jak z apetytem pochłania monstrualny krwisty befsztyk. Grubokoścista, ale miękka, ulepiona z masy cielska. Do tego ładna twarz, wdzięk i wybitny umysł. Rebeliantka amerykańskiej li-teratury z początku XX wieku, której zgubą był… apetyt.

Taki obraz Gertrudy Stein kreśli Janet Malcolm w „Dwóch życiach”. Dawno nie czytałam tak błyskotliwie i obrazowo napisanej biografii. Autorka na różne sposoby podgrzewa temperaturę, nawet jej relacje ze spotkań z innymi „steinologami” są frapujące. Choćby wówczas, gdy ujawnia, że pewna poważna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8083

Spis treści
Zamów abonament