W służbie odrodzonej Polski
Polacy po 120 latach niewoli znów mieli własne państwo. Stąd też na wysokich stanowiskach w jego strukturach rządowych i administracyjnych oraz w instytucjach publicznych widzieli przede wszystkim albo wyłącznie siebie.
Także dlatego, że Niemcy, Ukraińcy, Żydzi byli często postrzegani jako narody obojętnie, nielojalnie, mniej lub bardziej niechętnie nastawione do państwa polskiego. Poza tym znaczna część społeczności żydowskiej żyła z własnego wyboru w swoim świecie, nie aspirując do udziału w życiu państwa. Żydowskie pochodzenie nie stanowiło jednak przeszkody dla obejmowania ważnych stanowisk państwowych i publicznych.
Po roku 1926 zajmowali je między innymi byli uczestnicy ruchu niepodległościowego, członkowie polskich formacji paramilitarnych w Galicji, takich jak Związek Strzelecki, żołnierze Legionów Polskich. Z racji swego polskiego patriotyzmu i pochodzenia często z rodzin zasymilowanych zapewne większość z nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta