Niania od przekarmiania
Za problemy z nadwagą u najmłodszych tylko częściowo winę ponoszą genetyczne skłonności. Dzieci, którymi w ciągu dnia opiekuje się ktoś inny niż rodzice, są bardziej tuczone w pierwszym roku życia – wynika z amerykańskiego raportu
W Polsce co siódme dziecko cierpi na nadwagę albo otyłość, w Europie – średnio co piąte. Na naszym kontynencie co roku przybywa 400 tys. dzieci w wieku wczesnoszkolnym cierpiących na to zaburzenie.
Problem powstaje już w pierwszych miesiącach życia. Uroczo tłuściutkie niemowlęta w przyszłości boleśnie odczują skutki wczesnej nadwagi, a winę za to ponoszą ci, którzy się nimi opiekują. Zwłaszcza jeśli nie są to rodzice – dowodzą amerykańscy naukowcy na łamach pisma „Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine”.
Za nasze skłonności do tycia zwykliśmy winić genetyczne predyspozycje do obrastania w tłuszcz. Rzeczywiście niedawne odkrycia częściowo potwierdzają tę tezę. Ludzie mający mutację genu o nazwie FTO są faktycznie bardziej łakomi, przez co jako dorośli ważą przeciętnie o 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta