Jak skutecznie dochodzić swoich należności
Egzekucja należności to końcowy etap sądowego dochodzenia roszczeń. Zanim nastąpi, wierzyciel musi złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji
Na ogół egzekucję prowadzi komornik. Dotyczy to zarówno świadczeń pieniężnych, jak i niepieniężnych. To dwa rodzaje egzekucji.
Należy od nich odróżniać sposoby egzekucji. Tych jest więcej. Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia egzekucję z ruchomości, z nieruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, z innych wierzytelności, z innych praw majątkowych, ze statków morskich, a także egzekucję przez zarząd przymusowy i egzekucję przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Różny jest stopień ich skomplikowania. To sprawia, że nie wszystkie stosuje się w każdej sytuacji. Najbardziej uniwersalnymi są chyba te sposoby egzekucji, które koncentrują się na rachunkach bankowych, ruchomościach, wynagrodzeniu za pracę i wierzytelnościach. Egzekucja z nieruchomości i sprzedaż przedsiębiorstwa to sprawa nieco poważniejsza, a najbardziej złożony jest chyba zarząd przymusowy. Na szczęście dla wierzyciela nie ma obowiązku prowadzenia egzekucji na wszystkie możliwe sposoby. Może wybrać sobie jeden albo kilka.
Jak ma wyglądać wniosek o wszczęcie egzekucji
Wniosek o wszczęcie egzekucji nie jest pismem nadmiernie skomplikowanym. Oczywiście skala trudności zależy od okoliczności sprawy, rozmiarów działalności itp. We wniosku o wszczęcie egzekucji należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta