Wada prawna uzasadnia rezygnację z transakcji
Rzecz kupiona od osoby, która nie jest jej właścicielem i nie miała prawa jej sprzedać, staje się własnością nabywcy, jeśli nabył ją w dobrej wierze i objął faktycznie w posiadanie
Takie postanowienie zawiera art. 169 § 1 kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy uznał jednak w wyroku z 24 lipca 2008 r., że tak nabyta rzecz ma wadę prawną. To zaś uzasadnia skorzystanie przez nabywcę z rękojmi za wady, odstąpienie na podstawie art. 560 k.c. od umowy sprzedaży i zażądanie zwrotu ceny.
Mercedes trafił do komornika
W sprawie tej chodzi o samochód Mercedes, który był własnością spółki z o.o. Jax. Pojazd został przewłaszczony na Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową Stefczyka tytułem zabezpieczenia spłaty kredytu zaciągniętego przez prezesa spółki. SKOK jednak pozostawiła go do używania firmie.
Zażądała jego wydania, kiedy okazało się, że kredyt nie jest spłacany. W dwa dni po wydaniu auta przez Jax kasa sprzedała go na poczet długu jej prezesa innej spółce z o.o. – M. Ta z kolei sprzedała go za 59,9 tys. zł Barbarze D.
Nowa właścicielka niedługo cieszyła się samochodem. Po dwu tygodniach od tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta